něco nám vzkažte
...takový prostor pro kulturní činnost nesemletých naivních individuí.

Blázni.cz - dobrý kanálnebo přijďte v pondělí 09. 12. 2019 na slet č.50 v 19h do klubu Paliárka.            
29.1.2013
I. Kapitola první - Znovu na zemi. Chamré teče proudem.

Tato loďka – legendární 4Mir – poskakuje po hladině jako kamenná žabka. Uvnitř sedí Lajka. Nemá trikot námořnický. Nemá ani khaki košili. Jediné, co jí zdobí tělo, je chlupatý župan ležérně rozpuštěný, vlající, zatímco ona se naklání nad velínem. Spustila program přistání. Tento složitý úkon, v tomto starém chrastivém stroji vyžaduje skutečné soustředění. Nejde ani tak o bezpečnost, jako spíš o přesnost. Balistika přistání a její načasování je zásadní. V poslední fázi přistání loď totiž nejde řídit. Navíc zde na východě jsou vibrace velmi rušivé, v těchto končinách stalo se již několik neštěstí. Dokonce nedaleko odsud ztroskotala obrovská tankovací bublina. Naštěstí bez posádky.

A již loď naposledy dopadla na hladinu Bajkalu. Již se potápí za syčení chladícího se kovu. Lajka zatleskala, jak má ve zvyku po každém podařeném přistání. Počítač informuje posádku o úspěchu. Záhy se otvírají dveře a na velín vstupují postavičky, které důvěrně známe. Je tam Džandon, obrovský, růžolící, s kůžičkou přetaženou přes hlavu, opice Jumage donesly flašku. Chamré teče proudem. Žirafa i Sqrrl lemtají, jako by tu byli poprvé. Chamré způsobuje zábavné elektrošoky, a tak se začínají svíjet po palubě. 

„ Cho cho cho,“ Lajka se směje bezpečné pěně, která jim vytéká z úst. Povinnosti jí zatím nedovolují si připít s kamarády.

Nyní již loď klesá automaticky. Ještě patnáct set metrů a budou na dně jezera. Připojuje se chatůtská kapela se svými popovými rotátory. Ohlušující řev uvádí posádku do transu a poryvy vzduchu vytváří víry. Kdosi vypustil konfety. Párty bude trvat několik dní a nocí, protože Chamré je kvalitní a dodává sílu. Až zábava skončí, nastane totiž největší dobrodružství našich postaviček, které kdy podstoupily. Větší než se jim nyní zdá, větší, než když zachraňovaly slavného Durana Durana od Pičonožek na planetě  el Bord. Tenkrát nešlo o život, šlo jen o emoce a o kůžičku. Tentokrát půjde o čas a o záchranu světa před samozvaným spasitelem, který se rozhodl zasáhnout do samotného programu, který tká vesmír. 

Světová média již totiž vlastní jediný člověk, lord Hitworld. Šířením jednotného názoru se mu pozvolna daří zastavit autorozvoj vesmíru, zastavuje snění lidských bytostí, bez kterých není možné, aby se mohl Program sám dál svobodně rozvíjet. A toto konání ovlivňuje i vývoj v jiných končinách vesmíru, na jiných planetách, v jiných dimenzích. 

Vývoj vesmíru by se dal přirovnat k obrovskému svetru o nekonečně rukávech a trupech. Z elementárního programu vzniká mikrovlákno, které tká mikrovesmíry. Z těchto mikrovesmírů se skládají vlákna, z nichž vznikají další a další vícerozměrné vesmíry. Je-li elementární vlákno nekvalitní, vznikají poruchy, které se těžko opravují, lokalizují a předvídají. Vzniká chaos. Vznikají oka na svetru, což nejen že zhoršuje cestování a zvyšuje jeho nebezpečnost, ale během okamžiku mizí části vesmírů nebo i celé světy. Některé mají prostorovou a časovou nebo dokonce dimenzionální souvislost s jinými, a tak se vzájemně ovlivňují, mění a prolínají. Někde se části jiných vesmírů objevují.

Nyní jsou již tedy naši hrdinové na dně Bajkalu a protože neví, kdy se vrátí domů, a protože rusové již dávno prozkoumávají nejhlubší jezero světa, dokonce již na dně zapíchli vlajku, proto je nutné zakrtčit 4Mir dostatečně hluboko do dna a zamaskovat ho.

A nyní si již Lajka může odpočinout. Doutnající spojka jde od úst k ústům. Chamré podlamuje kolena a plní místnost pěnou, která je kluzká a tolik zábavná.

„Ýhá,“ řehtá Kůň. Chamré teče proudem.

 

<Baltazar Mejrynk>
Sdílejte: